Irene Svenonius (M), finansborgarråd, ser ut att regera vidare

Alliansen större än de rödgröna

Resultatet i Stockholms läns landsting är på det stora klart och visar att Alliansen är fortsatt störst men att (SD) är vågmästare.

Den borgerliga alliansen plockar hem 70 av Stockholms läns landstings 149 mandat, de rödgröna får ihop 64 mandat och SD är vågmästare med sina 15 mandat. Alliansen har den gångna mandatperioden styrt i minoritet.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.