Älg i skogen i Billby utanför Sigtuna

Älgjakten är igång

Älgjakten är igång sedan i måndags och denna säsong får 1000 älgar fällas i länet.

Sigtuna kommun är en av kommunerna med många älgar, det sker årligen flera trafikolyckor med älgar och annan vilt inblandat. De senaste åren har man i älgförvaltningsområdena haft som mål att minska antalet älgar, detta är nu uppfyllt varpå det i år är färre älgar som får fällas runt om i länet.

Jakten bedrivs inom så kallade älgskötselområden som är större geografiska områden med en avskjutningsplan på flera älgar. I annat fall sker jakten inom mindre licensområden där Länsstyrelsen tilldelar antalet älgar som får skjutas.
– Det är viktigt att måluppfyllnaden kommer så nära 100 procent som möjligt. En anledning till det är för att skadorna i tallungskogen ska fortsätta minska, en annan anledning är att åldersfördelningen i älgstammen ska hållas jämn, fortsätter Tobias Hjortstråle.

I Sigtuna kommun finns två älgskötselområden och nio licensområden. 2019 sköts totalt 46 älgar i kommunen, 14 olyckor med älg inblandat inträffade 2019, antalet har ökat sedan 2017 från 10 stycken, 2018 var det 12 olyckor.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.