Äldre- och omsorgsboendes Arhem uppger att man lyckats minska antalet fallolyckor under våren med 41 procent.
Arhem lyckades reducera antalet fallolyckor från 44 till 26 under perioden februari-april jämfört med samma månader förra året. Varje brukare har fått en egen fallriskbedömning och sett vilka områden som utgör en risk och därefter sätta in åtgärder för denne. Exempelvis kan det handla om bättre belysning, träna balans eller ha tillgång till hjälpmedel. Även fall i samband med sömn omfattades av åtgärder. Personalen har också möblerat om i vissa rum så att det ska bli lättare att ta sig fram turan att riskera att ramla. Stödmandat, sänggrind och duschpall har också ordnats till de som hade behovet. – Det känns förstås väldigt bra att vi med stort fokus och gott samarbete lyckats göra sådan viktig skillnad för våra brukare, säger Anna Hallén, legitimerad sjukgymnast på Arhem, i ett pressmeddelande.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.