Albin Grewe i samband med Tv-pucken.Foto: Skärmdump/SVT
Albin Grewe i landslaget
Förre Wingsspelaren Albin Grewe, numera i Djurgården, har tagits ut till det svenska U16-landslaget.
Albin Grewe är just nu en av landets hetaste talanger och utsågs nyligen till bäste forward i Tv-pucken. Albin startade i Wings men fortsatte i Täby och numera Djurgården. I dagarna togs han ut till U16-landslaget som ska spela fyrnationsturnering i S:t Petersburg, Ryssland, 9-11 februari. För motståndet svarar Finland, Tjeckien och hemmanationen Ryssland. Albins pappa Mats är fortfarande aktiv i Wings och sitter i styrelsen, han var med i Albins lag Team00 som lagledare då det begav sig.
Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
Sport Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.
Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.