I fredas häktades tre personer på sannolika skäl för försök till mord i fyra fall men åklagare och polis vill fortfarande komma i kontakt med vittnen från natten mot onsdag.
Tre personer mellan 17-22 år är misstänkta för fyra fall av mordförsök vid midnatt i tisdags då fem personer skadades. En av de skadade ska även vara gärningsman. De häktades i fredags på sannolika skäl misstänkta för försök till mord vilket innebär att bevisläget mot dem antas vara bra.
Kammaråklagare Jesper Paulander kommer inte att lämna några kommentarer angående innehållet i utredning med hänsyn till förundersökningssekretess. Bevisläget antas vara bra men både polis och kammaråklagaren vill ha mer uppgifter från vittnen. Paulander uppmanar personer som gjort iakttagelser på eller i anslutning till brottsplatsen eller har övriga tips om händelsen att kontakta polisen på 114 14.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.