Foto: Jamshid Jamshidi

AIK-profilen besöker Brobygget

Svenske mästaren från 2009 och numera engagerad inom AIK:s rekrytering kommer till Märsta för att vara med på Brobygget X-mas Cup.

Brobygget X-mas Cup i Vikingahallen får celebert besök i svenske mästaren från 2009 Martin Mutumba.
– Jag hoppas att våra ungdomar ska se de möjligheter som finns att påverka sin framtid, både genom idrott och på andra sätt, säger Monica Fries, föreningskonsulent på Sigtuna kommun, i ett pressmeddelande.

Turneringen spelas 22:a december som en del av Brobygget by Night. Mutumba kommer att berätta om sin resa från Rinkeby till de allsvenska arenorna och även spel utomlands. Nyligen var han även med och förde upp Syrianska FC till Superettan. Under hösten meddelade han att AIK är klubben som gäller då han ska jobba med rekrytering av ungdomar till AIK.
– Det ska bli intressant att höra om ”resan” som han har gjort med hjälp av idrotten, och hur han förmedlar sina erfarenheter. Brobyggets ledord är ”Kamratskap, framtidstro och respekt” och Martin kommer genom sin föreläsning att beröra alla tre och sätta ord på vad de står för, berättar Camilla Folmer-Hansen, samordnare för föreningsledarna i Brobygget.

Aktivitererna pågår mellan 18-24 i både A- och B-hallen. Mutumba kommer klockan 19 och är kvar till 23. Brobygget vänder sig till alla ungdomar över 23 år.

 

Mutumbas klassiska intervju efter SM-guldet 2009

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.