Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

93-årig märstabo avled i väntan på vaccin

En 93-årig märstabo avled efter att hon troligtvis smittats med covid-19 av hemtjänstpersonal rapporterar Dagens Nyheter.

Den 93-åriga kvinnan bodde i Märsta och hade hemtjänst först efter att hon blivit påkörd i samband med en trafikolycka förra året. Dagens Nyheter rapporterar om kvinnan som avled nyligen, mamman satt i hemmakarantän och var noga med att inte låta hemtjänstpersonal utan mask komma in.
Hon hade hoppats få vaccin tidigare men Region Stockholm startade vaccineringen av äldre med hemtjänst först denna vecka. Det var ett strategiskt val att låta sjukvårds- och omsorgspersonal gå före i kön enligt hälso- och sjukvårdsnregionrådet Anna Starbrink (L).
– Jag tycker inte att det är dåligt eller fel att vårdpersonal som har så stora kontaktytor med sköra personer vaccineras. Men mamma borde ha varit vaccinerad för länge sedan. Hon är 94 år och har hemtjänst, säger dottern till tidningen.

Dottern larmade även kommunen om att mamman smittats via hemtjänstpersonal:
– Jag tänkte direkt att det här måste kommunen få reda på snabbt så att de kan smittspåra bland brukare och hemtjänstpersonal. Jag tyckte att det borde vara av stort intresse för att undvika klustersmitta. Den som smittat mamma gick ju säkert till många fler. Men jag fick svaret att det är regionens ansvar och att jag kunde kontakta vårdcentralen, berättar hon enligt DN.

Sigtuna kommun uttalar sig inte till DN i det enskilda fallet men bekräftar att det finns covid-smitta bland de drygt 400 med hemtjänst.
– Enligt uppgift från utförarna är det mindre än 10 bekräftade fall i nuläget. Om någon som har hemtjänst misstänks vara smittad finns tydliga rutiner för hur hemtjänstpersonalen ska agera. Bland annat att kontakta ansvarig vårdcentral om hur man ska agera vid bekräftad covidsmitta. Det är inte kommunens ansvarsområde, uppger Lena Bjuhr Erngren, verksamhetschef för äldreomsorg, för DN.

Att vaccineringen av äldre med hemtjänst dröjt beror på att regionen fått försenade leveranser. Det är inte kommunens ansvar utan Region Stockholms att vaccinera äldre med hemtjänst.
– Vi har följt regionens rekommendationer att erbjuda alla i särskilda boenden vaccination först, därefter personal i kommunal vård och omsorg. All personal har erbjudits vaccin och personalvaccinationen är i full gång. På särskilda boenden har våra brukare redan fått både dos 1 och dos 2, säger Bjuhr Erngren.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.

ambulanskrisen

27 nya ambulanser till Stockholm – personalbrist kvarstår

Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.