Sigtuna kommun ger alla 6-åringar möjlighet att gå simskola på skoltid.
Genom ett riktat stöd från staten på 1,5 miljoner kronor kommer 6-åringarna i kommunen vid 10 tillfällen i år på skoltid att gå i simskola. Det ska ge på någon av kommunens badanläggningar. – Högst troligt kommer vi att öka simkunnigheten framöver i och med den här satsningen. Simkunnighet är ett krav för godkända betyg i skolan i idrott och hälsa. Sen är ju simkunnighet en billig livförsäkring, säger Tapani Röyttä, bad- och simhallschef, i ett pressmeddelande
Simhallarna kommer att erbjuda 34 grupper i veckan för skolan, tidigare har det varit 16 grupper. Utöver det finns 26 grupper i veckan för vuxna. Att vara simkunnig är en billig livförsäkring, menar Tapani Röyttä.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Nyheter Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Nyheter En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Nyheter Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Nyheter Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.