Therese Johansson, initiativtagare till Spin of Hope på WE Sigtuna, berättar att man fick in 45 000 kronor. Foto: Daniel Iskander

45 000 till Barncancerfonden

WE Sigtuna drog på lördagen in 45 000 kronor till Ride of hope: - Vi är otroligt nöjda, säger Therese Johansson, initiativtagare till Ride of Hope på WE Sigtuna.

WE Sigtuna hade som mål att samla in 25 000 kronor på lördagen till Barncancerfonden. Konceptet var enkelt, betala för att träna eller boka upp en cykel och träna själv eller låt andra cykla på den. Många, både företag och privatpersoner, passade på att både bidra till en bättre hälsa och till viktig cancerforskning. När dagen summerats landade totalsumman på ca 45 000 kronor.

En summa som är klart över vad man hade hoppats på.
– Vi är otroligt nöjda. Vårt mål var 25 000. Vi började för en månad sedan så engagemanget bland alla har varit fantastiskt, säger Therese Johansson, personlig tränare och instruktör på WE Sigtuna.

”Terrortessan”, som hon också kallas, presenterade idéen om Spin of Hope för gymägarna Niklas Wikegård och Jonas Eriksson, de nappade direkt och ”Terrortessan” tror att det definitivt kan bli fler event där pengarna går till välgörenhet. I hela Sverige samlades det in strax över fem miljoner kronor och därmed nådde Spin of Hope sitt nationella mål. På gymanläggningar i hela landet har det tränats och cyklats. Även TränaMer i Märsta deltog i evenemanget från kommunen.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.