Hit jagades 43-åringen och därefter greps han av insatsstyrkan.Häktningen skedde i säkerhetssalen på Attunda tingsrätt. Foto: Daniel Iskander/Arkiv
43-åringen häktas för grova brott
Under eftermiddagen häktades den 43-årige märstabon misstänkt för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott.
Av häktningsframställan som åklagaren lämnat in till tingsrätten framgår att den 43-årige märstabon anhållits i sin frånvaro natten mot söndag. Klockan 13.54 på söndag verkställdes anhållandet i samband med att 43-åringen greps på flykt från sin bostad öster om järnvägen vid Östra Bangatan. En insatsstyrka gjorde sedan husrannsakan i mannens garage och en lastbil som står skriven på en anhörig.
Åklagaren har yrkat på restriktioner för 43-åringen och strax innan klockan 16.00 avslutades förhandlingarna. 43-åringen häktas på sannolika skäl misstänkt för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott. Undersökningen i övrigt lyder under förundersökningssekretess tills dess att åtal väckts. Brotten som 43-åringen misstänks för ska ha begåtts i Märsta. De uppgifter om kopplingar till narkotikasmugglingen i Landskrona har inte kunnat bekräftas i samband med dagens förhandlingar.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.