Vaccin Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

30 000 doser vaccin i regionen

30 000 doser av vaccin mot covid-19 har skickats ut i regionen. Samtidigt rapporteras om ett lite lägre tryck på sjukvården över trettonhelgen.

Vaccinationen mot covid-19 löper på enligt planerat. I kommunen inleddes vaccineringen för en vecka sedan. I flera andra kommuner inleddes vaccineringen i mellandagarna. 30 000 doser uppges ha skickats ut till äldre inom särskilt boende. Personal inom vård och omsorg kommer att erbjudas vaccinering, det gäller även anställda i kommunen som arbetar mot särskilda boenden eller hemtjänst.

Situationen under pandemin just nu är att 127 719 personer smittats i regionen, 3363 har avlidit. 86 patienter vårdas i intensivvård och 586 patienter vid akutsjukhus eller får geriatrisk vård.
– Efter helgerna kan vi konstatera att det fortfarande är mycket ansträngt vid länets akutsjukhus. Glädjande nog verkar länets invånare som har varit i behov av sjukvård under helgerna ha sökt vård så snart behovet har uppstått. Det har gjort att det väntade stora söktrycket över trettonhelgen har uteblivit i år. Även om vi ser att det totala antalet patienter i behov av sjukhusvård för covid-19 minskat något finns det en oro att det enbart är en ”helgeffekt”. Vi måste vara redo för att det kan uppstå en ökning av sjukvårdsbehovet inom en eller ett par veckor. Intensivvården är fortsatt mycket hårt belastad även om det nu finns något fler lediga intensivvårdsplatser, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Björn Eriksson.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.

ambulanskrisen

27 nya ambulanser till Stockholm – personalbrist kvarstår

Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.