Vecka 36 registrerades 36 covid-19-fall i kommunen.
Antalet covid-fall är för andra veckan i rad över 20 fall, 25 för vecka 36 vilket är +1 fall jämfört med vecka 35. Totalt i kommunen har nu 4817 konstaterats smittade med covid-19, vilket är 9,7 procent av kommuninvånarna. 111 kommuninvånare hade avlidit till och med förra veckan.
Jämfört med grannkommunerna Väsby, Vallentuna och Bro så har Sigtuna för vecka 36 färre fall totalt sett och per 100 000 invånare. Totalt i Regionen var det 2189 fall för vecka 36, det är femte veckan i följde med omkring 2000 fall. I Region Stockholm noterades också ett dödsfall med covid-19 förra veckan. Tolv stockholmare fick intensivvård. Totalt har 2200 stockholmare hamnat på intensiven med covid-19, 4382 har avlidit. 11,3 procent av invånarna i länet har testats positivt med covid-19.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.