Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

200 lägenheter förmedlade i kommunen

Stockholms stads bostadsförmedling har i år förmedlat 200 lägenheter i kommunen, två stycken med 12-14 års kötid.

Drygt 200 lägenheter har förmedlats av Stockholms stads bostadsförmedling i kommunen i år, de flesta har fått lägenhet efter mellan 6-8 års kötid eller 4-6 års kötid. Två lägenheter har förmedlats med 12-14 års kötid, en av dessa var i Märsta och en i Brännbo. Tolv lägenheter förmedlades med under två års kötid.

Under hösten ska en ny kommunal bostadsförmedling startas där målet är att samla samtliga fastighetsförvaltare i kommunen som har lägenheter för uthyrning. SigtunaHems nuvarande förmedling kommer att ingå i den.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.