20-tal flighter till och från Arlanda berörs av flygstopp
Till följd av att Boeing 737 Max tas ur trafik så påverkas ett 20-tal avgångar via Arlanda.
På tisdagseftermiddagen fattades beslut om att Boeing 737 Max 8 inte ska flyga på grund av den olycka som inträffade i Etiopien för några dagar sedan. Ett plan från Arlanda till Israel vände tillbaka över Rumänien.
Under onsdagen kommer ett 20-tal avgångar till och från Arlanda att påverkas, främst med Norwegian rapporterar Sveriges Radio. Passagerare kommer därför att bokas om och Norwegian har ökat bemanningen på kundcentret.
Det är oklart hur länge flygplansmodellen kommer att vara stoppad. Det kan dröja flera månader innan utredningen i Etiopien är klar enligt Sveriges Radio. – Det betyder att de här flygplanen kan bli stående på marken under lång tid, att de praktiskt taget placeras i malpåse, säger flygexperten Hans Kjäll till SR.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.