En 18-årig tjej från Märsta medverkade i höstas till ett sk swish-bedrägeri och fälls av tingsrätten i Malmö för penningtvättsförseelse.
Flickan som vid tidpunkten för brottet bodde i Malmö tog emot totalt 15 000 kronor från en äldre mans konto. Någon hade ringt upp den äldre mannen som idag är avliden och inom bara några minuter hade man gjort 35 olika transaktioner till en summa på över 280 000 kronor. Två av transaktionerna på 5000 och 10 000 kronor gick alltså till den nu 18-åriga flickan som bor i Märsta.
Enligt flickan stod hon på COOP:s parkering i Malmö då en okänd man sa att han skulle swisha över en summa eftersom hans kontokort inte fungerade i automaten. Flickan var den enda i sällskapet som kunde ta emot via swish och efter att betalningen kommit in tog hon ut pengar och gav till den okända mannen.
Tingsrätten anser dock att flickan borde ha fattat misstanke då det var ett stort belopp som skulle tas ut och hin borde ha ställt följdfrågor eller gjort kontroller innan hon plockade ut pengarna. Hon godtog mannens förklaring på vaga grunder enligt rätten. Hon borde ha insett att pengarna härrörde från brott. Hon döms nu för penningtvättsförseelse till dagsböter på totalt 1500 kronor och ska betala tillbaka 15000 kronor till banken och dödsboet.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.