En 18-årig tjej från Märsta medverkade i höstas till ett sk swish-bedrägeri och fälls av tingsrätten i Malmö för penningtvättsförseelse.
Flickan som vid tidpunkten för brottet bodde i Malmö tog emot totalt 15 000 kronor från en äldre mans konto. Någon hade ringt upp den äldre mannen som idag är avliden och inom bara några minuter hade man gjort 35 olika transaktioner till en summa på över 280 000 kronor. Två av transaktionerna på 5000 och 10 000 kronor gick alltså till den nu 18-åriga flickan som bor i Märsta.
Enligt flickan stod hon på COOP:s parkering i Malmö då en okänd man sa att han skulle swisha över en summa eftersom hans kontokort inte fungerade i automaten. Flickan var den enda i sällskapet som kunde ta emot via swish och efter att betalningen kommit in tog hon ut pengar och gav till den okända mannen.
Tingsrätten anser dock att flickan borde ha fattat misstanke då det var ett stort belopp som skulle tas ut och hin borde ha ställt följdfrågor eller gjort kontroller innan hon plockade ut pengarna. Hon godtog mannens förklaring på vaga grunder enligt rätten. Hon borde ha insett att pengarna härrörde från brott. Hon döms nu för penningtvättsförseelse till dagsböter på totalt 1500 kronor och ska betala tillbaka 15000 kronor till banken och dödsboet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.