Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Butikskontrollant attackerades

En butikskontrollant attackerades av flera personer i samband med en stöld från en butik i Valsta: - Man beställde ut en ambulans för kontroll, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Polis larmades till Valsta klockan 17.16 med anledning av bråket. En butikskontrollant konfronterade en person som stal i butiken och blev sedan påhoppad av flera andra personer. Enligt anmälaren som ringde in var det ett tiotal som bråkade utanför butiken:
– När patrullen kommer dit är det lugnt i alla fall. Man pratar med kontrollanten och en ambulans beställs in för kontroll, säger Eva Nilsson vid Polisen ledningscentral.

Eva Nilsson säger till märta.nu att en anmälan om rån i motvärnsfall upprättats. En sådan anmälan uppstår när kontrollanter försöker ta tillbaka gods vid snatteri. Det kan även upprättas en anmälan gällande stöld eller våld mot tjänsteman. Den saken var ännu inte klar.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.