Louise HalénFoto: Bo Bennergård
Mira Schild Foto: Bo Bennergård
Jannica FernströmFoto: Bo Bennergård
Ninn BlomkvistFoto: Bo Bennergård
Annika GustafssonFoto: Bo Bennergård
Linda ErikssonFoto: Bo Bennergård

Lyckat Märsta Equestrian Games

Märsta Ridklubb hade ett lyckat arrangemang i Märsta Equestrian Summer Games helgen 3-5 juni.

Märsta Equestrian Summer Games arrangerades 3-5 juni på Märsta Ridklubb i Rävsta. Ekipage från stora delar av Svealand kom till Rävsta för att hoppa och i potten fanns bland annat ett wildcard till Falsterbo Horse Show. Den platsen kammade Ninn Blomkvist på hästen Quillen van de Q8 från Enköpings RK.
– Det var en mycket lyckat arrangemang med flera hundra starter, berättar Anita Stockfors på Märsta Ridklubb.

Vinnarna i resp dags klasser:
Lördag 1,30, Jannica Ferström på Easy Hidden, Runstens Equestrians.
Söndag 1,30, Annika Gustafsson på Sera Vue, Runstens Equestrians.
Måndag 1,30, Louise Halén på Purple Haze, Lurbo Ridklubb.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.