Foto: Swedavia

10 000 flyg försenade från Arlanda

Under sommaren har 10 000 flyg försenats eller ställts in från Arlanda rapporterar Ekot.

10 000 flyg har ställts in eller försenats i sommar rapporterar Ekot som tagit del av statistik från europeiska organisationen Eurocontrol. Det motsvarar fyra av tio flyg under juni och juli. 35 procent var försenade och sex procent ställdes in. Det har varit en tuff sommar för Arlanda med köer, personalbrist och borttappade väskor.
– Det är inte en bra siffra, men så bör Arlanda få lite stöd i form av att flygplatsen blivit drabbad av att även andra flygbolag haft förseningar i Europa, vilket drabbat flygplatsen. Men totalt sett är det en svag siffra från Arlanda, uppger norske flygexperten Hans Jörgen Elnäs för Ekot.

90 procents punktlighet är bra och enbart tio procent försenade flyg. En flygplats som fungerar bra är bra för konkurrenskraften och tillförlitligheten.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.