Rotebro och Märsta IK ställer upp inför matchen. Foto: Insändarbild/Märsta IK

Välgörenhetsmatch drog in 5000 kronor

Märsta IK spelade en match på söndagen till minne av sin lagkamrat Melissa Kuluman som gick bort för ett år sedan. Matchen drog in 5000 kronor till organisationen Min Stora Dag.

Märsta IK Dam/Juniorlag spelade en match mot Rotebro på Midgårdsvallen i söndags. Men det var inte vilken match som helst, det var en match till minne av Mellisa Kuluman, en lagkamrat fram till för ett år sedan innan hon tragiskt gick bort i cancer på dagen 3:e april 2015.
– Rotebro ställde upp som motståndare och det var en känslosam och fin tillställning. Själva matchen vanns med 7-0 och vackert spel levererades av tjejerna till den stora publiken på plats, 138 åskådare, berättar tränaren Joakim Folmer-Hansen.

Fick träffa Zlatan
Förutom matchen arrangerade Märsta IK en insamling till organisationen Min Stora Dag som ger sjuka möjlighet att träffa sina idoler. Melissa fick träffa Zlatan Ibrahimovic genom organisationen. 5000 kronor samlades in bland publiken.
– Ingen i laget kommer någonsin bära hennes nr. 19, men den ska ständigt vara med oss ändå. Vi och hennes familj ser gärna att fler tänker på Min Stora Dag och stöttar den organisationen, säger Joakim

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.