Foto: Donald Swahn/Rosersbergs IK

Seger för RIK i Sollentuna

RIK tog ny seger i E4-derbyt mot Sollentuna i måndags.

Rosersberg utklassade Sollentuna i höstas med hela 50-20 och tränarna fruktade lite av underskattning när lagen möttes igen på måndagskvällen. Det var jämnare än förra gången, i halvtid ledde RIK med 16-11. I andra var RIK på nytt numret för stort och drygade ut till 34-23. Alla spelare kom med i målprotokollet.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål