Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Märsta BMX körde i Uppsala och Älvsjö

Förra helgen medverkade Märsta BMX på tävlingar i Uppsala och Älvsjö.

I ett mail till märsta.nu skriver Märsta BMX följande:
”Helgen som var körde Märsta BMX fortsatta deltävlingar i Upplandscupen, deltävling 2 i Uppsala på lördagen och deltävling 3 i Älvsjö på söndagen. Märstalaget presterade bra på bägge tävlingarna och fick många fina placeringar. Vi hade 3 bra unga cyklister som körde i de yngsta klasserna för cyklister under 8 år som kör på samma sätt som de äldre cyklisterna men med lottade heat och utan slutplacering. Det var Hampus Westberg, Sebastian Eklund och Robin Frölander.

I Pojkar 12-13 år hade 4 cyklister som alla tog sig till A-final i Älvsjö, Casper Trygg 3:a, Vincent Brodin 4:a, Jonathan Ahl Hedlund 7:a och Isak Frank 8:a.”

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.