Foto: Jamshid Jamshidi

Kommunen beklagar konkursen

Sigtuna kommun beklagar i ett uttalande Valsta Syrianskas konkurs. Kommunen riskerar att gå miste om 200 000 kronor och SigtunaHem 276 000 kronor.

I veckan begärde Valstas Syrianskas sportchef Suleyman Messo föreningen i konkurs. Klubbens skulder väntas uppgå till dryga miljonen. Kommunens fordran är 200 000 kronor och SigtunaHems 276 000 kronor. Kommunstyrelsens ordförande Lars Bryntesson (S) beklagar konkursen. Han säger i ett pressmeddelande att det är viktigt att kommunen kan vara en konstruktiv part för att hjälpa föreningar som hamnar snett.
– Kommunen har under hösten, precis som i andra fall när en förening hamnar efter med betalningar, fört en dialog men tyvärr inte sett några realistiska möjligheter att bidra till en långsiktigt hållbar lösning,
Har fastighet på Atletvägen
I höstas skulle kommunens ekonomer utreda ett eventuellt köp av Valsta Syrianskas fastighet på Atletvägen i Märsta. Ett beslut i kommunstyrelsen fattades på torsdagen att lämna ärendet utan bifall. Vi en konkurs kommer en förvaltare försöka att sälja av de tillgångar som Valsta Syrianska ha för att betala skulderna. Skatteverkets fordran lär vara störst. Samtidigt uppger Marie Axelsson (S), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden att de barn och ungdomar som finns i föreningen ska få hjälp att få en ny hemvist i någon av de andra klubbarna. Vad märsta.nu erfar har FC Arlanda redan tagit över ungdomsspelare.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.