Jimmy Karlsson förlänger med Jimmy KarlssonFoto: Magnus Granhagen
Karlsson förlänger med Skånela
Skånela förlänger med huvudtränaren Jimmy Karlsson i 2+1 år: - Jag är mycket stolt och glad över att få fortsatt förtroende att leda Skånelas herrar och att klubben tror på mig, säger Jimmy Karlsson till Skånelas sajt.
Skånelas herrlag fortsätter med Jimmy Karlsson som tränare. Klubben meddelar att Karlsson kritat på ett kontrakt på två år med option på ytterligare ett. Karlsson kommer att vara ansvarig för herrverksamhet vilket inkluderar även utvecklingslag och juniorer. – Jimmy har haft ansvaret för våra herrar de senaste tre åren och vi är mycket nöjda att förlänga kontraktet med honom. Nu får han en chans att bygga vidare på det arbete som pågått några år och vi får bra kontinuitet i detta arbete, kommenterar Peder Nielsen, herransvarig.
Vid sin sida under tre år har Karlsson även haft Jesper Östlund. Östlund meddelar att han ännu inte skrivit på någon förlängning. På Twitter skriver han att förlängningen med Jimmy är bra för laget och föreningen.
Jimmy Karlsson säger att han haft tre lärorika år i herrallsvenskan där det ofta gått bra men ibland varit riktigt tufft. – I och med minst två år till i samma roll ger det mig möjlighet att fortsätta utveckla mitt ledar- och tränarskap men jag får också förmånen att utveckla handbollsspelare både i herrlaget och på handbollsgymnasiet, vilket är det roligaste som finns.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.