Foto: FC Arlanda/Instagram

FC Arlanda serieledare efter storsegern

FC Arlanda tog en klar seger på måndagskvällen mot BKV Norrtälje.

Det bjöds på riktig knall och jubelföreställning på Sportcentrum i Norrtälje under måndagskvällen när FC Arlanda kom på besök. Ahmedov inledde målskyttet i 14:e minuten, varpå Norrtälje svarade kort därpå. Ahmed gav på nytt Arlanda ledningen i 24:e minuten, återigen svarade BKV med kvittering minuter därpå.

Men när Aljaderi satte 3-2 för Arlanda var det slut på det roliga för BKV. Ahmedov satte även 4-2 innan paus. I andra var det länge mållöst, först i 81:a minuten kom 5-2 på straff via Michael Aslan för Arlanda och 6-2 fastställde Aljaderi i 93:e minuten. Ett styrkebesked av Arlanda som nu är tabelletta efter fyra matcher. Närmast väntar nytt derby mot Rådmansö hemma i Märsta på söndag.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.