Brandkår fick åka upp på gångvägen för att passera hindret på AspvägenFoto: Insändarbild
Utryckningsfordon sinkades av hinder
På Nyårsafton fick brandkår åka på gångvägen för att ta sig till en brand på Aspvägen då den stängts av: - Framkomligheten är viktig vid alla sorters utryckningsärenden och en av anledningarna till varför det finns en öppning för fordon att passera. Att köra upp på trottoaren för att passera avspärrningen är alltså helt i sin ordning för utryckningsfordon i tjänst, meddelar Karolina Regius, kommunikationsstrateg på kommunledningskontoret.
Avstängningen av Aspvägen fortsätter att engagera märsta.nu:s läsare. Åsikterna är många, vissa förstår avstängningen och andra anser att det är få som förstår för andra. Anledningen till att den stängdes av var att den ansågs för trafikfarlig då hastigheten var för hög förbi husen på platsen som samtidigt hade sina utfarter mot gatan.
Brandkår sinkad Under nyårsafton uppmärksammades redaktionen på ett dilemma. Brandkår som skulle till Aspvägen från Stationsgatan platsen fick åka över gångvägen. Enligt uppgift tog det lite längre tid för brandbilarna att köra fram i och med det. – Med tanke på den tid det tog för brandbilen att ta sig fram genom det nya hindret var det ju tur att det inte var en större brand eller olycka, säger uppgiftslämnaren till märsta.nu
Utryckningsfordon ska köra förbi Men allt är dock i sin ordning. Kommunen har lämnat kvar en bit på gångvägen utan avspärrning just för att utryckningsfordon ska ta sig fram. Dock så är GPS och andra tjänster som tillhandahåller vägbeskrivningar inte uppdaterade än då det fortfarande går att köra rakt genom hela Aspvägen, bland annat får man fram en sådan färdbeskrivning hos Apples tjänst för vägbeskrivningar. Varför så är fallet kan kommunen inte uttala sig om just nu på grund av att aktuella tjänstemän är antingen sjuka eller på semester.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.
Notiser Just nu pågår en omfattande transport genom Märsta. Ett omkring 90 meter långt ekipage, med en transformator som väger cirka 150 ton, färdas genom kommunen. Transportens totala vikt uppgår till cirka 300 ton.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.
Nyheter Sigtuna kommun har fallit 57 placeringar i den årliga livskvalitetsrankingen "Bäst att leva" från tidningen Fokus. Kommunen hamnar i år på plats 215 av landets 290 kommuner.
Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.
Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.