Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Ungdomar rånades på mopeder

Två ungdomar rånades på sina mopeder i Sigtuna- i en timme: - De återlämnades till sina ägare vid 22.30-tiden, säger Mats Eriksson, presstalesperson vid Polisens ledningscentral.

Polis larmades till centrala Sigtuna vid 21.30-tiden på tisdagskvällen med anledning av att två ungdomar rånades på sina mopeder av två maskerade gärningsmän. Gärningsmännen kom även över en mobiltelefon. Polis sökte i Sigtuna en stund, bland annat med hundpatrull.
– Klockan 22.30 återlämnades mopederna, hur det har gått till vet jag inte, säger Mats Eriksson, presstalesperson vid Polisens ledningscentral.

Polis har upprättat anmälan om rån som kvarstår trots att mopederna är tillbaka. Huruvida mobiltelefonen lämnades tillbaka är oklart.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.