Arbetena på väg 263 är nu klaraFoto: Daniel Iskander
Trafikverket avslutar arbeten på väg 263
Arbetet på väg 263 förbi Arlandastad är nu avslutat meddelar Trafikverket.
Trafikverket har under drygt ett års tid genomfört arbeten för ökad trafiksäkerhet på väg 263 förbi Arlandastad. En ny korsning med trafikljus har byggts vid infarten till väg 273 mot Arlanda, en korsning med trafikljus har byggts in mot Voltgatan, trafiksignalen in mot Bristagatan har trimmats och slutligen har en trafiksäker utfarts skapats in mot Söderby.
Arbetena har avslutats enligt Trafikverket. Kommuninvånare har dock haft synpunkter på att utfarten mot främst Voltgatan orsakar långa köer i eftermiddagsrusningen in mot Märsta. Återstår att se om ljusen trimmas om flödet inte fungerar optimalt de kommande månaderna. De nya korsningarna är också tänkt att ge ökad framkomlighet och inte bara trafiksäkerhet.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.