Brandkår, ambulans och polis har larmats till trafikolycka på Södergatan.
Vid 14.30-tiden larmades räddningstjänst och polis till Södergatan där en trafikolycka inträffat i höjd med kommunhuset. Det ska röra sig om en krock med två fordon av något slag.
Politik Rasmus Paludan som sökt demonstrationstillstånd i Valsta uppger för märsta.nu att det beviljats: - Jag skulle vilja ge människor i Valsta möjlighet till en lugn dialog, skriver Paludan i mail till märsta.nu
Nyheter Under fredagen var det ett kraftigt skyfall i kommunen med stor mängd nederbörd på kort tid. Risken för översvämningar är överhängande när det faller mycket regn på kort tid.
Politik Den kontroversielle dansk-svenske högerextremistiske politikern Rasmus Paludan har ansökt om att få demonstrera i Valsta på onsdag 10:e augusti.
Valet 2022 Det är inte bara de nio kommunfullmäktigepartierna som ställer upp i valet i september utan det finns ett 30-tal andra att lägga sin röst på om man vill.