Polis kallades till Valsta där det var ett misstänkt inbrott.
Ett flertal polispatruller kallades till Valsta där det var ett inbrott som larmades in 17.25 – Man hade sett i en övervakningskamera att det var någon i en bostad, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.
Totalt var det uppemot sex polisbilar som körde mot adressen, bland annat med hundpatrull för att söka efter misstänkta. Enligt uppgift till redaktionen har även polis setts köra på gångvägar i jakten.
Vid 18.40-tiden meddelas att polisen kontrollerat fyra personer i anslutning till brottsplatsen, de har även pratat med lägenhetsinnehavaren.Det går inte att konstatera brott i nuläget.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.