Foto: Jamshid Jamshidi

Störst andel hyresrätter byggdes i Sigtuna kommun

Sigtuna är den kommun i länet som byggt störst andel hyresrätter de senaste tio åren.

Av samtliga bostäder som Sigtuna kommun har byggt de senaste 10 åren, 2009-2019, har 80 procent varit hyresrätter och 20 procent bostadsrätter. Sigtuna är den kommun som byggt störst andel hyresrätter av jämfört med alla andra kommuner länet enligt en sammanställning från Stockholm Direkt.

Efter Sigtuna är det Nynäshamn och Haninge som kommer efter med 74 respektive 69 procent. Även i grannkommunen Väsby har det byggts många hyresrätter, 59 procent av all lägenhetsproduktion. Minst i länet har Danderyd med 6 procent.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.