Foto: Trafikverket/Göran Fält

Störningar i kollektivtrafiken

Pendeltåg till och från Märsta/Rosersberg dras med förseningar och inställda avgångar.

Sedan tidigt i morse är det två växelfel som påverkat pendeltågstrafiken till och från Märsta/Södertälje. Det är ett vid Helenelund och Älvsjö. SL uppger att förseningarna är stora och det råder oregelbunden trafik. Tåg stannar heller inte i Helenelund. Ha koll via SL-appen.

märsta.nu har även fått uppgifter om att vissa bussar ställts in i kommunen under morgonen. Enligt SL ska dock alla bussar gå enligt tidtabell.

Gällande pendeltågstrafiken så var det vid 12-tiden fortsatta störningar och det finns ingen prognos för när det är åtgärdat.

Uppdaterad kl. 12.16

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.