Tonåringen som hittades mördad under onsdagskvällen gick på en av kommunens skolor: - Vid en sådan här tragisk händelse blir det givetvis mycket frågor och känslor i omlopp som behöver tas om hand på bästa vis, säger kommunens pressansvarige Anna Jernberg Carlsson
Skolan där den mördade tonåringen går förbereder sig för att ta emot oroliga elever: – Det finns resurser att ta hand om oroliga eller ledsna elever även på våra övriga skolor och förskolor i kommunen, säger Anna Jernberg Carlsson pressansvarig hos Sigtuna kommun till märsta.nu
Kommunen har tagit emot uppgifter bekräftar Jernberg Carlsson som indikerar att det handlar om en elev som gick på en skola. Man har därför bemannat upp med psykologer, kuratorer och andra vuxna som finns till hands för personal och elever som är i behov av stöd.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.