Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Skadad person påträffad i Sigtuna

Polis är på plats vid en adress i Sigtuna sedan en skadad person påträffats i en bostad.

Aftonbladet var först med att rapportera om att en skadad person påträffats i en bostad i Sigtuna. Ett flertal patruller är på plats för att reda ut omständigheterna.
– Det är en pågående insats, vi är där för att ta reda på vad som hänt, säger Stockholmspolisens presstalesperson Carina Skagerlind, till Aftonbladet.

Enligt uppgift till redaktionen är ärendet avslutat utan misstanke om brott.

Uppdaterad kl 21.30

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.