Tekniker på plats under förmiddagen.
Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Sätuna torg spärrades av

Polisen spärrade av Sätuna torg med anledning av att en handgranat detonerat under natten utanför en restaurang.

Ett stort område spärrades av vid 4-tiden runt Sätuna torg. Det är även ett område bakom torget som spärrats av enligt en uppgiftslämnare till märsta.nu. En annan uppgiftslämnare säger att det hörts en smäll under natten från området. En tredje person berättar för märsta.nu att han vaknade upp vid 2.30-tiden av en stor smäll, ungefär som en mindre bomb. I samband med det ska flera billarm ha gott och det blev ett ”jävla liv”.

Handgranat som kastats
Enligt Expressen ska det röra sig om att en handgranat som detonerat: – Det var skador på ett fönster men inga personskador, säger Anders Bryngelsson, presstalesperson vid Stockholmspolisen.

Anledningen till avspärrningen av Sätuna torg är att handgranaten ska ha detonerat utanför en restaurang kl. 2.32 enligt Expressen.
– Det hördes en explosion, och det handlar om en förmodad granat. Ett fönster krossades, men inga personskador. Det finns också någon form av splitterskador på uteserveringen, säger Anders Bryngelsson vid Stockholmspolisen till tidningen.

Det är oklart om granaten kastats mot en restaurang, något som nu ska utredas av polisen. Området är avspärrat både kring torget och bakom för en teknisk undersökning. En anmälan om allmänfarlig ödeläggelse har upprättats. Polisen kommer även att finnas kring Sätuna för att samtala med eventuella vittnen enligt lokalpolisområdeschef Emil Andersson.

 

Uppdaterad kl. 10.49

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.