Tekniker på plats under förmiddagen.
Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Sätuna torg spärrades av

Polisen spärrade av Sätuna torg med anledning av att en handgranat detonerat under natten utanför en restaurang.

Ett stort område spärrades av vid 4-tiden runt Sätuna torg. Det är även ett område bakom torget som spärrats av enligt en uppgiftslämnare till märsta.nu. En annan uppgiftslämnare säger att det hörts en smäll under natten från området. En tredje person berättar för märsta.nu att han vaknade upp vid 2.30-tiden av en stor smäll, ungefär som en mindre bomb. I samband med det ska flera billarm ha gott och det blev ett ”jävla liv”.

Handgranat som kastats
Enligt Expressen ska det röra sig om att en handgranat som detonerat: – Det var skador på ett fönster men inga personskador, säger Anders Bryngelsson, presstalesperson vid Stockholmspolisen.

Anledningen till avspärrningen av Sätuna torg är att handgranaten ska ha detonerat utanför en restaurang kl. 2.32 enligt Expressen.
– Det hördes en explosion, och det handlar om en förmodad granat. Ett fönster krossades, men inga personskador. Det finns också någon form av splitterskador på uteserveringen, säger Anders Bryngelsson vid Stockholmspolisen till tidningen.

Det är oklart om granaten kastats mot en restaurang, något som nu ska utredas av polisen. Området är avspärrat både kring torget och bakom för en teknisk undersökning. En anmälan om allmänfarlig ödeläggelse har upprättats. Polisen kommer även att finnas kring Sätuna för att samtala med eventuella vittnen enligt lokalpolisområdeschef Emil Andersson.

 

Uppdaterad kl. 10.49

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.