Sigtuna kommun har anvisats 153 nyanlända för 2017Foto: Press/SigtunaHem

Så många nyanlända får Sigtuna ta emot

Länsstyrelsen har beslutat över hur många nyanlända kommunerna ska ta emot för 2017.

Sigtuna kommun har anvisats 153 nyanlända under 2017 av Länsstyrelsen. Det åligger nu på kommunen att ordna bostäder till de nyanlända. 8781 nyanlända har fördelats till Stockholms läns 26 kommuner. När fördelningen görs så tar Länsstyrelsen hänsyn till arbetsmarknadsförutsättningar i kommunen, befolkningsstorlek, sammantaget mottagande av ensamkommande och nyanlända samt omfattningen av hur många asylsökande som vistas i kommunen.

Tillgången till bostäder är ingen parameter enligt Länsstyrelsen. Upplands-Väsby ska ta emot 172 nyanlända, Upplands-Bro 102 och Vallentuna 189. Stockholm kommer ta emot flest med 3460 stycken, därefter följer Nacka med 469. Moderatkommunerna Täby och Danderyd som kritiserats för att ta emot för lite kommer att få ta emot 353 respektive 185 stycken.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.