Här bodde Mohammed Belkaid innan han träffade den svenska kvinnan som bodde på Tingvalla och sedermera blev hans fru. Foto: Belgisk Polis

Så hamnade Belkaid i ISIS

Mohammed Belkaid hamnade i Märsta av en slump, han sålde kläder på marknader och åkte till Spanien där han träffade den svenska kvinnan som han sedan gifte sig med.

Den algeriska tidningen Ennhar Online har besökt förre tingvallabon Mohammed Belkaids hemby Hussein Det som ligger utanför huvudstaden Alger. Interpol har bett algerisk polis att ta fram information om Belkaid och det som framgår är att han sålde kläder på marknader i Alger, han reste sedan till Spanien dör han träffade en svensk kvinna som sedan blev hans fru. De bodde tillsammans på Tingvalla i flera år innan han försvann senhösten 2013. Han hamnade i Belgien där han umgicks med marockanska invandrare och de ska ha övertalat honom att gå med i Dash (ISIS), enligt tidningen.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.