Ett flertal personer försökte tidigt i morse fly från Migrationsverket men stoppades i sista stund enligt uppgift till märsta.nu
Det var vid 5-tiden i morse som ett flertal personer försökte rymma från Migrationsverket men upptäcktes i sista stund enligt uppgift till märsta.nu. Fem personer ska ha försökt barrikaderade sig i ett rum och skulle forcera ett fönster. Polis fick sedan bryta sig in och använda pepparspray för att ta kontroll över situationen.
Polisen bekräftar flyktförsöket under morgonen men har knapphändiga uppgifter. De som försökte rymma har placerats på annat håll i länet.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.