Foto: Jamshid Jamshidi

Risk för kraftigt regn

SMHI meddelar att det finns risk för lokala skurar som kan ge uppemot 50 mm regn i eftermiddag. De östra kommundelerna ser ut att påverkas.

Under eftermiddagen kan det komma så mycket som 50 mm regn i kommunen, SMHI har gåt ut med ett riskmeddelande om kraftig nederbörd. Skurarna är väldigt lokala, exempelvis visar prognosen vid 12-tiden ingen nederbörd alls i delar av Sigtuna kommun, men kan falla i andra delar. Den kraftiga nederbörden kan även leda till översvämmade källare. Möjligtvis kan det falla regn i kommunens norra och östra delar då ett regnområde drar förbi från sydost till nordost.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.