Statens fastighetsverk äger Rosersbergs slott där en chef bland annat fick en flygel renoverad på skattebetalarnas bekostnad. Foto: Pressbild
Razzia på Statens Fastighetsverk
Efter Kalla Fakta avslöjande om korruption på Statens Fastighetsverk gjorde Polisen en razzia och beslagtog bland annat generaldirektören Björn Anderssons dator.
Kalla Faktas avslöjande om korruption på Statens fastighetsverk kopplat till Rosersbergs slott har orsakat stor uppståndelse både lokalt i Sigtuna kommun och ute i landet. Under onsdagen gjordes tillslag mot Statens fastighetsverk på olika platser i landet. Bland annat beslagtogs generaldirektör Björn Anderssons dator, han kommer även att kallas upp till förhör hos finansmarknadsminister Per Bolund (MP), rapporterar VK.se
Statsminister Stefan Löfven är kritiskt till det som hänt enligt Vk.se: – Det är fruktansvärt att vi ens ska behöva ha detta. Och nu kommer ansvarigt statsråd att kalla upp generaldirektören. I övrigt är det en rättslig process som måste ha sin gång, sa han.
Även Anna Kinberg-Batra (M) ser allvarligt på situationen. Hon säger även till Aftonbladet att jon är förvånad för att man ska kunna lita på att Sverige fungerar som det ska. – Regeringen ska gå till botten med detta.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.