Foto: Jamshid Jamshidi

Rånförsök mot guldbutik i Valsta

Guldbutiken i Valsta Centrum utsattes för ett rånförsök under förmiddagen och en person uppges skadad.

Vid 11.10 kontaktades märsta.nu av bilister som åk på 263 vid Pinbacken. De berättade om att fotanglar lagts ut i vägbanan. Kort därpå larmas polisen till ett rån i Valsta Centrum, det visar sig vara Guldbutiken som är utsatt. Enligt Polisen ska gärningsmännen inte fått med sig något byte men butiksinnehavaren blev slagen av rånarna och får vård inne på vårdcentralen, det är oklart hur omfattande skadorna är. Gärningsmännen försvann i en vit Volvo, oklart i vilken riktning. Polisen har spärrat av ett område utanför Valsta Centrum i riktning mot Valstavägen och centrum hålls stängd tillsvidare.
Snabbt förlopp
Nya uppgifter till redaktionen från ett vittne gör gällande att en svart bil, troligtvis Volvo eller Passat stannade utanför apoteksentrén och fyra maskerade män hoppade ut. Dessa ska ha varit inne i centrumet max 45 sekunder och på den tiden sprungit in och ut från butiken. I butiken krossades en massa rutor och innehavaren attackerades, han ska ha blivit huggen med en kniv minst en gång.
– Det gick jättefort, jag försökte springa efter för att ta registreringsnummer, säger en läsare till märsta.nu

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.