Nu kan bland annat boende i Sigtuna kommun få tycka till om hur tryggt det är att leva i kommunen och länet.
Polisen i Stockholms län genomför en trygghetsmätning och man kommer skicka ut 84 000 enkäter till boende runt om i länet. – Invånarnas trygghet är självklart vår högsta prioritet. Arbetet för att öka tryggheten sker tillsammans med bland annat kommunerna och trygghetsmätningen är ett sätt att se vad vi behöver göra mer av och vilka av våra insatser som har gett önskad effekt, säger Mats Löfving, regionpolischef i Stockholm.
Det är slumpvis utvalda som kommer att få enkäten hemskickad med post. Det som kommer att finnas med är problem i området, utsatthet för fysiskt våld, hot, stölder, skadegörelse och bedrägeri samt trygghet och anmälan om brott. – Det är en chans att berätta om dina upplevelser och påverka polisens kommande arbete. Resultatet av den trygghetsmätningen är ett av de viktiga underlag vi har för att planera framförallt det brottsförebyggande arbetet och samverkan mellan polis, kommun och andra parter. Därför är det är väldigt viktigt för oss att många svarar på undersökningen, säger Patrik Widell, ansvarig för trygghetsmätningarna i polisregion Stockholm
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.