Polis söker av spåren i Arlanda och har även setts i Märsta sedan en person gått ner genom en av Arlandas tunnlar.
Sedan 15-tiden är tågtrafiken förbi Arlanda stoppad, anledningen är att en person setts gått ner i Arlandas tunnlar via övervakningskameror. Polisen har sökt i tunneln men inte hittat någon. Dock kan trafiken inte komma igång förrän man är helt säkra på att ingen är kvar. Kring 15.30-tiden syntes även polis vid spåren längs Brobyvägen, det är inte osannolikt att även den sökningen är relaterad till Arlanda. Polisen hade inget annat pågående i Märsta.
Vid 15.45 meddelas att trafiken kan släppas på igen förbi Arlanda då man inte hittat någon obehörig på spåren.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.