Foto: Magnus GranhagenVägen är avstängd tills dess att teknisk undersökning och bärgning skett. Foto: Magnus GranhagenBrandkår arbetar på platsen. Foto: Magnus GranhagenBilen var kraftigt demolerad. Foto: Magnus Granhagen
Vittnen brottade ner påverkad förare
Vittnen hjälpte polis att gripa en förare som krockat på Lyckostigen under onsdag kväll: - Civila personer gick efter föraren från Lyckostigens busshålls plats där olyckan skedde och brottades ner honom vid Tingvalla 30C. En person sprang tillbaka och visade polisen vägen till föraren, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu
En bil som enligt uppgift färdades mycket fort körde in i refugen på Tingvallavägen, därefter snurrade den runt och slog i trottoaren. Föraren ska ha lämnat sin bil och avvikit från olycksplatsen. – Det gick inte i 50 det där. Bilen snurrade runt och det tog säkert 100 meter innan den stannade, säger ett vittne.
Enligt nya uppgifter ska civila personer ha förföljt mannen från Lyckostigen till Tingvallavägen 30 där han sedan brottades ner. En av personerna ska sedan ha sprungit tillbaka till olycksplatsen och visat vägen till föraren. Polisen uppger på torsdag morgon att föraren är misstänkt för rattfylleri under påverkan av narkotika och brott mot knivlagen.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.