Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Olycka mellan Rosersberg och Skånela

En trafikolycka har inträffat mellan Rosersberg och Skånela.

Det är fortsatt mycket halt på vägarna i kommunen och under förmiddagen inträffade ännu en olycka, den andra detta dygn. Mellan Rosersberg och Skånela på väg 923 har en singelolycka inträffat. Räddningstjänst är på plats men framkomligheten är kraftigt begränsad.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.