Foto: Jamshid Jamshidi

Odenplan öppnar på måndagen

På måndagen trafikerar pendeltågen återigen station Odenplan men City kommer att vara stängt meddelar SL.

Odenplan kommer att öppna som vanligt 04.10 på måndag morgon. Rulltrapporna är nu säkra. Arbetet har pågått sedan fredagen med demontering, inspektion, återmontering och testkörning. Leverantören Otis har haft 20 specialister på plats för att utföra arbetet. Tre av rulltrapporna har rostangrepp men 16 kommer att öppna.
– Slutsatsen av veckans intensiva arbete är att vi kan öppna Stockholm Odenplan. Det är ett steg i rätt riktning men mycket arbete kvarstår på Stockholm City, säger Fredrik Cavalli-Björkman, trafikdirektör.

Gällande Stockholm City med 50 rulltrappor pågår fortfarande utredningen. Först när Otis fastställt orsaken kan man ge en prognos för när stationen kan öppna igen. Resenärer ombeds välja tunnelbana eller buss om man ska från Odenplan in mot City eller vice versa.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.