Foto: Daniel Iskander

Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Polis: Tre personer greps misstänkta för brukande av falsk urkund då de försökte komma in i Sverige med falska handlingar via Arlanda. En anmälan om ofredande upprättades under natten sedan en form av dispyt uppstått i en lägenhet. Ingen person har dock gripits.

Väder: En molnig dag med ca +5 grader.

Trafik: Däckrester ligger i vägbanan mellan Märsta-Arlanda på E4S, men just nu är det inga problem i trafiken med anledning av det.

Kollektivtrafik: Inga större störningar meddelar SL.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening