Foto: Magnus Granhagen

Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Polis: En trafikolycka inträffade på E4:an södergående mellan Märsta-Rosersberg vid 5.20-tiden. Olyckan är avklarad men skadeläget oklart.

Trafik: Risk för halka på vägarna enligt Trafikverket.

Kollektivtrafik: Inga större störningar meddelar SL.

Väder: Under morgonen kring nollgradigt, senare idag +4 och klart väder.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.