Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Polis: Det var en händelserik kväll och natt i kommunen. Vid 18-tiden brann det i en lägenhet, konstaterad torrkokning och anmälan om allmänfarlig vårdslöshet upprättad. Kl 21 rånades en person i Valsta. Kl 21.44 krockade två bilar i Haga utanför Sigtuna. Ingen person skadades men det kan röra sig om en misstänkt smitning.

Kl. 00.40 omhändertogs en berusad passagerare på Arlanda och han fördes till polisstation för tillnyktring.

Vid 3-tiden drabbades en restaurang i Sigtuna av inbrott. Vittnen såg hur en person krossade rutan till restaurangen och tog sig in. Polis har konstaterat att något varit inne då det var rörigt i restaurangen. Det är oklart vad som har stulits. Gärningsmannen lämnade platsen i en bil.

Strax före klockan 6 stals en teleskoplastare från en arbetsplats i Rosersberg. Gärningspersonen körde den en liten bit men övergav den sedan. Polis har kontaktat ägare för att köra tillbaka maskinen. Händelsen rubriceras som stöld.

 

 

Väder: Kring nollgradigt på morgonen, senare kring +3.

Trafik: Risk för halka på vägarna i kommunen då det är nollgradigt i vägbanan.

Kollektivtrafik: Inga större störningar meddelar SL.

 

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.