Morgonkollen

Morgonkoll med märsta.nu!

Polis: Det var en händelserik kväll och natt i kommunen. Vid 18-tiden brann det i en lägenhet, konstaterad torrkokning och anmälan om allmänfarlig vårdslöshet upprättad. Kl 21 rånades en person i Valsta. Kl 21.44 krockade två bilar i Haga utanför Sigtuna. Ingen person skadades men det kan röra sig om en misstänkt smitning.

Kl. 00.40 omhändertogs en berusad passagerare på Arlanda och han fördes till polisstation för tillnyktring.

Vid 3-tiden drabbades en restaurang i Sigtuna av inbrott. Vittnen såg hur en person krossade rutan till restaurangen och tog sig in. Polis har konstaterat att något varit inne då det var rörigt i restaurangen. Det är oklart vad som har stulits. Gärningsmannen lämnade platsen i en bil.

Strax före klockan 6 stals en teleskoplastare från en arbetsplats i Rosersberg. Gärningspersonen körde den en liten bit men övergav den sedan. Polis har kontaktat ägare för att köra tillbaka maskinen. Händelsen rubriceras som stöld.

 

 

Väder: Kring nollgradigt på morgonen, senare kring +3.

Trafik: Risk för halka på vägarna i kommunen då det är nollgradigt i vägbanan.

Kollektivtrafik: Inga större störningar meddelar SL.

 

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.