Polis: En man i 20-årsåldern blev under kvällen vid 20.30-tiden rapporterad för grov olovlig körning på Arlandaleden. Mannen delgavs misstanke men inget gripande var nödvändigt. Bilen fick bärgas från platsen eftersom mannen inte får köra vidare.
Väder: 16 grader, växlande molnighet och regn att vänta efter lunch.
Kollektivtrafik: Inga större störningar meddelar SL.
Trafik: Normal framkomlighet på vägarna i kommunen
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.