Väktare ska tidigt i morse ha avbrutit ett kuppförsök med en hjullastare mot ett lager i Rosersberg: - Någon hade sett hjullastaren köra utan lysen på och sen var den övergiven längs vägkanten, säger Per Fahlström vid Polisens ledingscentral.
Vid 4-tiden försökte någon forcera en grind till ett lager i Rosersberg men de upptäcktes av väktare och avbröt försöket, enligt uppgift till märsta.nu lämnade de platsen i en bil. Enligt polisen ringde någon in om att hjullastaren körde utan lysen på och sen var den övergiven. Det är inte klart vad den skulle användas till uppger Per Fahlström, presstalesperson vid Polisens ledningscentral. En tekniskt undersökning av hjullastaren ska dock genomföras då den är konstaterad stulen. Brottsrubriceringen är ännu inte klar.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.